Home made pizza price comparison

Submitted by Sara Clayton on Sun, 2017-11-26 16:01

Numeracy: Functional Maths - measures, shape, money

Context: Catering Food Nutrition

Level: L1

Resource type: Worksheet or assignment

A resource for maths to allow students to calculate the cost of a home made pizza and compare to a takeaway / store bought pizza. Considering profits and recipe scale.
2 different levels of sheet Foundation and higher that can be printed back to back with a design ideas sheet to give the costing some context or used in a catering / life skills lesson for cross curricular.

Editor’s note
PPT format but prints as 3 x A4 sized editable worksheets.

Physical format: 
4 x A4 screens
Resource File(s): 
© 2011 Skills Workshop. Site development by Fonant. Theme based on Corolla by Kiwi Themes.